תסמונת ניכור הורי

תסמונת ניכור הורי הינה מצב בו ילד מתנכר לאחד מהוריו כתוצאה מהסתה של ההורה האחר נגדו. לרוב התסמונת מתרחשת אצל ילדים להורים בתהליך גירושין.

כדי שהתנכרות של ילד כלפי הורה תיחשב לניכור הורי חשוב לעמוד על סיבות ההתנכרות: יש לבחון האם הניכור התרחש כתוצאה מטראומה בעבר, ממערכת יחסים לא תקינה עם ההורה, מפגיעה של ההורה בילד, או כתוצאה  מהתרחקות של ההורה, נטישה והזנחה של הקשר עם הילד. מקרים אלו לא יחשבו כתסמונת ניכור הורי, היות ובהם קיימת סיבה אמיתית להימנעות של הילד מקשר עם ההורה. לעומת זאת, במקרים בהם לא קיים הסבר הגיוני או סיבה נראית לעין להתנתקות של הילד מההורה הדבר נחשב לתסמונת ניכור הורי.

במה מתבטא ניכור הורי?

תסמונת ניכור הורי יכולה לבוא לידי ביטוי על בסקאלה רחבה של מצבים. במצב הקל הילד יזדהה וישתף פעולה עם אחד ההורים, לעומת הבעת התנגדות כלפי השני, במצב חמור יותר הניכור יפגע בתקשורת בין הילד להורה שתתאפיין ברגשות שליליים רבים, חוסר כבוד ונטיה להתעלמות. במצב החמור ביותר הילד יפתח רתיעה מוחלטת מההורה ויסרב להיפגש איתו.

תסמונת ניכור הורי- נזקים

מחקרים רבים מוכיחים כי קשר תקין ורציף של הילד עם שני הוריו הוא בעל חשיבות קריטית להתפתחות הנפשית התקינה של הילד וליכולתו לנהל מערכת זוגית והורית בריאה בעתיד. הורים רבים הנמצאים בתהליך גירושין מבינים זאת, ויוצרים את ההפרדה בין המשבר הזוגי לבין הצורך של הילד בקשר תקין עם שני הוריו. אולם לצערנו, אנו עדים לתופעה הכואבת והמסוכנת בה הורה מנכר המסית את הילד נגד ההורה השני. המערכת המשפטית רואה בקשר רציף של הילד עם הוריו זכותו של הילד שאין לשלול אותה ממנו ולכן פועלת באמצעים שונים כדי למנוע מצב חמור זה.

טיפול משפטי בתסמונת ניכור הורי

בית המשפט פועל על מנת למנוע את תופעת הניכור ההורי וליצור הרתעה במטרה למנוע את התופעה ולעצור אותה ככל שקיימת. בין הדרכים ניתן למנות מתן קנסות, הפחתה במזונות ילדים,  במקרים קיצוניים יותר תיתכן הוראה של בית המשפט להפסקת מזונות ילדים ואף העברת משמורת.

תסמונת ניכור הורי
אז מה היה לנו עד עכשיו?
פוסטים נוספים שאולי יענינו אותך
עורך דין סייבר
מתי צריך עו"ד לסייבר?

החוק להגנת הפרטיות בישראל גובש בתחילת שנות השמונים כאשר עוד רשת האינטרנט כלל עוד לא הייתה קיימת בציבור והלך והתעדכן כאשר באמצעות רשת האינטרנט ישנה

קרא עוד »
חוק הפרטיות בישראל
חוק הפרטיות בישראל

חוק הפרטיות בישראל ב-23 בפברואר בשנת 1981 עבר החוק להגנת הפרטיות בכנסת בקריאה שניה ושלישית ונכנס לספר החוקים של מדינת ישראל. החוק, שמטרתו להגן על

קרא עוד »
משרד עו''ד חווה קליין
עורך דין סייבר

עורכי דין עוסקים בשלל תחומים בתחום המשפט בין אם מדובר על עורכי דין המתעסקים בפלילי ומייצגים נאשמים בפליליים ובין אם עורכי דין העוסקים בתחומים אזרחיים

קרא עוד »
Call Now Button