תהליך גירושין

תהליך גירושין הוא תהליך ארוך ומסובך שיכול להתנהל בגישור ובהסכמות מכבדות והוגנות- בהליך קצר וממוקד שמאפשר לכל צד להמשיך לבנות את חייו בנפרד אך יכול גם להיות הליך רווי שנאה והרס ולהימשך שנים ארוכות.

זה תלוי גם בכם, אבל לא רק. יש פה גם את הצד השני.

בשביל מרבית האנשים, התהליך מציף המון חששות: כמה מהרכוש המשותף הם יקבלו? כמה זמן התהליך ייקח? האם הם יקבלו משמורת מלאה או חלקית?

במאמר זה נסביר כיצד עובד תהליך הגירושין ומה הן השיטות הטובות ביותר לצמצום החיכוכים והמחלוקות בתהליך ולבסוף נשאיר אתכם עם טיפ שיעזור לתהליך הגירושין שלכם לעבור בצורה חלקה יותר. בואו נתחיל.

איך מגישים תביעת גירושין? 

כדי להתחיל ב"תהליך הגירושין" עליכם להכיר את "מרבד" החזיתות שעליכם לטפל בהן במסגרת פירוק הנישואין:

הגירושין עצמם- החלק הדתי, הגט.

ילדים- הסדרי השהות של כל אחד מההורים עימם ומזונותיהם.

פירוק השיתוף הרכושי ביניכם, בין אם יש נדל"ן ובין אם מדובר "רק" ברכוש מסוג "מטלטלין", זכויות סוציאליות ו/או כספיות.

הסדרת הגירושין בפאן הדתי, הינה על ידי להגיש תביעת גירושין לבית הדין הרבני (אם אתם יהודים). וכמו כל תביעה, יהיה עליכם "להוכיח" לבית הדין שיש לכם עילה להתגרש. בין עילות הגירושין המוכרות בישראל: עקרות, בגידה, אי סיפוק מיני, מעשה כיעור, הדחה לעברה (אם האישה מנסה לשכנע את בעלה לעבור על חוקי התורה), התנהגות לא נאותה ועוד. מומלץ מאוד להיעזר בעורכי דין לניסוח התביעה מפני שבית הדין יכול לדחות תביעת גירושין אם עילת הגירושין אינה מספקת, ודחיית התביעה עם מה שהתנהל שם, כבר לאיימחק וייעלם, אלא ילווה אתכם שנים רבות.

אם אינכם יהודים, תצטרכו להגיש את התביעה בבית הדין המתאים לדת שלכם: כ עבור מוסלמים ובית הדין הכנסייתי עבור נוצרים. בכל אחד מבתי הדין של העדות המוסלמיות והנוצריות השונות ישנם חוקים פרוצדורליים שונים במקצת וחשוב להתייעץ עם עו"ד בעל התמחות בבית הדין בו אתם מעוניינים להתגרש לפני הגשת תביעת הגירושין.

מה עוד צריך להסדיר?

לאחר הגשת התביעה לגירושין, יוזמנו בני הזוג אל בית הדין כדי להציג את טיעוניהם. בשלב זה ינסו הדיינים לבדוק אם ניתן לפשר בין בני הזוג במטרה למנוע את הגירושין ולהגיע לשלום בית. ניתן לבחור אם להגיע לדיונים אלה מלווים בעורכי דין.

אם נכשלו הדיינים במציאת פשרה שתחזיק את בני הזוג ביחד, יכולים בני הזוג לבחור בין ניהול התביעה בבית הדין לבין גישור. אל תהליך הגישור מומלץ להגיע מלווים בעורכי דין שידאגו לשמור על זכויות הצדדים ולראות שהסכם הפשרה הוגן ומאוזן. 

במקביל צריך  להסדיר את יתר החזיתות הפתוחות: הילדים והרכוש.

תהליכים שונים להתנהלות גירושין

גירושין בהסכמה- בגישור- בשיתוף פעולה

גירושין בשיתוף פעולה הינו כינוי להליך מובנה ומוכר, בו שני בני הזוג מעוניינים לסיים את קשר הנישואין ביניהם, או לחילופין כאשר מדובר בידועים בציבור, לסיים את קשרי הזוגיות ביניהם. גירושין בשיתוף פעולה, הם הליך המתאים לזוגות המעוניינים להיפרד בצורה יפה, בדרכי שלום, ללא תביעות משפטיות.

למי צריך לפנות כדי לפתוח בהליך?

כדי לפתוח בהליך גירושין בהסכמה בין בני הזוג, כדאי לבחור יחדיו מגשר או מגשרת, לאחר שביררתם על כישוריהם, ניסיונם ובעיקר מרגיש לכם נכון הפרסונה שתלווה אתכם בהליך הזה.

כמו בחירת רופא, כמו בחירת מטפל/ת לילדים, כך בחירת המגשרת שלכם, היא עניין של חיבור ותחושה נכונה, זאת כמובן לאחר שבדקתם שמדובר במגשר/ת עם הכשרה וניסיון והמלצות!

הצוות המקצועי המסייע להליך

בהליך גישורי,  ייתכן שתזמינו חוות דעת חשבונאית, אקטוארית, יועץ זוגי, פסיכולוג/ית פסיכולוג/ית ילדים וכל איש מקצוע שמומחיותו הספציפית תעזור לגבש הסכמות מודעות ומושכלות.

שלבי התהליך

מטרת ההליך הינה להביא להסכם גירושין הוגן, הרואה את טובת כל הנוגעים בדבר כדי שכל צד להסכם יוכל מכאן להמשיך בחייו ולא להתרסק ולרסק עימו את האחרים.

 לאחר גיבוש ההסכם, הוא מועבר לאישור ערכאה אשר מאשרת אותו ובכך ניתן לו תוקף משפטי של פסק דין.

תביעת גירושין

אם אין הסכמות לגירושין בגישור, בהסכמה, ובלית ברירה  כדי לקדם את הליך הגירושין בו מעוניין צד אחד, אין מנוס לעיתים מהגשת תביעת גירושין ובו אחד הצדדים מעוניין להתגרש ומגיש את התביעה, בעוד הצד השני אינו מעוניין בכך. הסמכות היחידה בעניין זה כאשר מדובר בבני זוג יהודיים- הינה בית הדין הרבני, ולכן התנהלות בעניין זה (של הגירושין הדתיים- האקט הדתי- הגט בלבד!) היא מול בית הדין הרבני בלבד. לעומת זאת, את העניינים הנוספים הכרוכים בגירושין, כגון חלוקת רכוש, תביעות מזונות ילדים ומזונות אישה ומשמורת ניתן לבחור בין כריכתם יחד עם תביעת הגירושין לבית הדין הרבני או פניה לגביהם לבית המשפט לענייני משפחה. לפני החלטה כזאת מומלץ לקבל ייעוץ משפטי, כי בכל מקרה לגופו ההמלצה עשויה להשתנות בהתאם למאפייני כל תיק.

ההחלטה לאן להגיש את התביעות הינה החלטה הרת גורל פעמים רבות וצריך לתכנן אותה אסטרטגית מבעוד מועד עוד טרם פתיחת כל הליך ולרבות טרם פתיחת "יישוב הסכסוך"! לכן קריטי שתתייעצו עם עו"ד לפני התחלת כל הליך!!!

מהם השלבים להגשת תביעת גירושין? הליך "יישוב הסכסוך" המקדמי – חובה על פי חוק!

כאשר אין מדובר בגירושין בהסכמת שני הצדדים, אין אפשרות לצד המעוניין בגירושין להגיש את תביעת הגירושין מייד, אלא עליו להגיש בתחילה "בקשה ליישוב סכסוך". רק לאחר תום פרק הזמן שנקצב ליישוב הסכסוך, ככל שהתהליך של יישוב הסכסוך לא צלח, ניתן להגיש תביעת גירושין.

בקשה ליישוב סכסוך

בקשה ליישוב סכסוך ניתן להגיש ליחידת הסיוע בבית הדין הרבני או בבית המשפט לענייני משפחה. לאחר הגשת הבקשה, יוזמנו שני הצדדים תוך 45 יום מהגשתה ל 4 פגישות, במהלכן יקבלו מידע על השלכות הגירושין האפשריים על המשפחה והילדים מבחינות שונות כמו מבחינה משפטית, כלכלית, רגשית וחברתית. יוצעו בפני הצדדים שירותים שונים היכולים לסייע להם ליישוב הסכסוך ביניהם בדרכי שלום, כגון ייעוץ זוגי, טיפול משפחתי או לחלופים גירושין בשיתוף פעולה. לאחר מכן, ככל והצדדים מעוניינים עשויה להיות מגובשת תוכנית לבני הזוג. או המלצות לפניה לגורמים מסוימים וקביעת הסדרים שונים. לפגישה הראשונה על בני הזוג להגיע ללא ליווי לרבות ליווי עורך דין, אולם אם מדובר בהתחייבות משפטית כלשהי במסגרת התהליך, הם זכאים כמובן לעשות זאת לאחר התייעצות עם עורך דין.

ככל והליך יישוב הסכסוך לא צלח, בתום תקופה של עיכוב ההליכים מאז הגשת הבקשה ליישוב הסכסוך, ניתן להגיש תביעת גירושין. התביעה מוגשת למזכירות בית הדין הרבני וכוללת מסמכים שונים, המשקפים את פרטי התביעה, כולל פרטים אישיים של התובע והנתבע, פרטי עורכי הדין המייצגים, פרטי התביעה ונסיבות הפרידה, רקע רלוונטי כגון ילדים משותפים, הליכי גישור, תלונות במשטרה, תביעות קודמות ככל שהיו, וכן עילת הגירושין, כאשר יש להתייחס לכך שעל עילת גירושין להיות קבילה על פי ההלכה, כך שבית הדין יוכל לפסוק על פיה פסק דין המחייב גירושין בין בני הזוג.

ולסיום, טיפ לאנשים הנמצאים בתחילת תהליך גירושין

תהליך גירושין הוא תהליך ארוך, מפחיד ולא פשוט בכלל. אולם הדרך הטובה ביותר לצלוח אותו במינימום נזק הוא להגיע אל התהליך בראש פתוח, גמישות והסכמה לוותר ולא במטרה לפגוע ולהכאיב לצד השני. ככל שהקשר בין בני זוג בתהליך גירושין נעים יותר כך התהליך מהיר יותר וגורר פחות נזק למעורבים בעניין. שבו לגישור, הסכימו להתגמש ולוותר מעט ובחרו עורכי דין עם רקורד מוכח בגישור גירושין והשגת גירושין בהסכמה.

בהצלחה!

תאמו פגישה עכשיו
Call Now Button