משמורת על ילדים

אחד האלמנטים הקשים ביותר בגירושין הוא ההשפעה שיש לתהליך הגירושין על הילדים. לפתע פתאום נאלצים הילדים לחיות בשני בתים, לראות את הוריהם חצי מהזמן שהיו רגילים אליו ולעמוד במרכזו של אחד הסכסוכים הגדולים ביותר שייתכן שיהיה להוריהם בשנים הקרובות: קרב המשמורת על הילדים. 

מהי משמורת ילדים? 

משמורת ילדים הוא מושג המתאר את הקשר המשפטי בין הורה לילד, כאשר בבסיס ההגדרה נמצאת "האפוטרופסות הטבעית של הורה על ילדו" שהיא ההגדרה האמיתית שמאפשרת להורה זכויות על הילד. "הורה משמורן" זכאי לדברים מסוימים וחייב בדברים אחרים במסגרת המשמורת שלו, אך הביטוי "האמיתי" למשמורת הוא בעיקר אם המשמורת אינה שוויונית. בין זכויות ההורה המשמורן ניתן למנות את הזכות לקבלת החלטות מיידיות דחופות, הוצאת דרכון, השתתפות בקבלת החלטות חשובות בחיי הילד, בעוד חובותיו כוללות דאגה לפרנסתו של הילד וסיפוק צרכיו הבסיסיים כגון חינוך תזונה איכותית ובריאות. חשוב שלא להתבלבל בין אפוטרופסות-משמורת-זמני שהות.  

איך נקבעת משמורת? 

משמורת על ילדים יכולה להיקבע בבית המשפט במסגרת סכסוך גירושין או בין בני הזוג במסגרת גירושין בהסכמה. כאשר בני הזוג מסכימים ביניהם על משמורת וחלוקת זמני שהות, עליהם להשיג אישור של בית המשפט להסכם. בית המשפט יבחר אם לאשר את ההסכם תוך לקיחה בחשבון של מספר רב של שיקולים, בראשם טובת הילד ובהנחה שההסכמה רצונית ולא נכפתה על ידי הצדדים באופן אלים כלשהו.  

משמורת על ילדים – רלוונטיות לגיל 6? פחות. 

המשפט מבדיל בין ילדים תחת גיל 6 וילדים מעל גיל 6 בכל הקשור למשמורת ילדים. עד גיל 6 הילדים נמצאים לכאורה עדיין בחזקת הגיל הרך על פיה טובת הילד דורשת קרבה וקשר מיוחדים עם האם. אולם גם גישה זו השתנתה רבות בשנים האחרונות וגם אבות שמעורבים באמת בחיי הילדים ויחפצו בכך, תוך הוכחה שהם אכן מעורבים, פעילים ומיטיבים (ולא רק לצרכי מלחמה ו/או מזונות) וכאשר הצדדים מסוגלים לתפקד בשת"פ בענייני הילדים, תינתן משמורת משותפת. המלחמה בסוגיה זו פעמים רבות מניפולטיבית ואכזרית, אבל לא לעולם חוסן.  

היכן מגישים תביעה למשמורת על ילדים? 

ניתן לכרוך את תביעת הגירושין בבית הדין הרבני יחד עם תביעת המשמורת ויתר התביעות לרכוש ולמזונות ילדים וכו' אולם הדבר שנוי במחלוקת במסגרת "מלחמת הסמכויות" שקיימת עדיין ואפילו החריפה. ניתן גם להגיש תביעה נפרדת בבית המשפט לענייני משפחה. ישנם הבדלים מסוימים בין הפסיקות של שני הערכאות ולכן מומלץ להתייעץ עם עורכי דין מומחים בתחום, לפני הגשת התביעה. 

טיפ קטן לסיום 

גירושין יכולים להיות אירוע טראומטי אצל ילדים ולכן חשוב מאוד לנסות להימנע מחיכוכים וריבים ולנסות להציג מולם חזית אחידה ואוהבת. ילדים רבים נוטים להאשים את עצמם בגירושין וכאשר מתפתחים סכסוכי משמורת, הם מקבלים חיזוק לנרטיב הזה. 

זכרו שטובת ילדיכם היא הדבר החשוב ביותר, גם כאשר אתם חשים תחושות קשות כלפי בן/ בת הזוג. אל תדברו על הגרוש/ה שלכם באופן שלילי בפני הילדים ושאפו לזמני שהות במשמורת כמה שיותר שוויוניים שיגרמו לילדים להרגיש בטוחים באהבתם של שני ההורים שלהם. 

תאמו פגישה עכשיו
Call Now Button