מזונות אישה

מזונות אישה משולמים לאישה מכוח התחייבות הבעל בעת נישואיהם בכתובה

אישה שהייתה תלויה כלכלית בבעלה לכל אורך תקופת הנישואין והשתכרה בכוחות עצמה פחות מהשכר הממוצע במשק, תקבל ממנו תמיכה כלכלית, קצובה בזמן, בד"כ לתקופה של כחצי שנה עד שהאישה תמצא עבודה ותתייצב על רגליה. 

בזמן הגירושין עולים שאלות רבות בקרב בני זוג מתגרשים: האם האישה זכאית למזונות? אם כן, לכמה זמן ובאיזה היקף? 

במאמר מתוצמת זה, נסביר הכל על מזונות אישה ונוסיף טיפ קטן לסיום. בואו נתחיל. 

מי זכאית למזונות אישה? 

חובת המזונות מצויינת בכתובה שנותן הגבר לאשתו במעמד החופה: "ואנא (ואני) …אפלח ואוקיר ואיזון ואפרנס ואכלכל (אהיה אחראי למזונות)….כהלכת גברין יהודאין (כמו שעושים גברים יהודים) דפלחין ומוקרין וזנין ומפרנסין (שמפרנסים את נשותיהם)…" 

החיוב במזונות כולל את כל צרכיה של האישה כמו: ביגוד והנעלה, מדור, רכב, צורכי איפור וקוסמטיקה, תרבות ובילוי, צרכים רפואיים ועוד. 

בפועל, לא כל אישה זכאית לדמי מזונות אישה. בד"כ שופטים יפסקו מזונות אישה רק במקרים שהאישה אינה יכולה לפרנס את עצמה או במקרים בהם פער השכר בינה לבין בעלה משמעותי מאוד. 

מתי מתבטלת הזכאות למזונות אישה? 

מזונות אישה הם חובה שקיימת עפ"י הדין הדתי וביטולם נקבע עפ"י ההלכה.  

בהלכה קיימת הגדרת "אישה מורדת" דהיינו אישה שמסרבת לקיים יחסי מין עם בעלה או בגדה בו. אישה זו יכולה לאבד את כתובתה ואת זכאותה למזונות אישה הן בזמן הנישואין והן במעמד הגירושין. חשוב לציין שאישה שבוחרת שלא לקיים יחסי מין עם בעלה מדי פעם אינה נחשבת אישה מורדת אלא רק כאשר אישה מסרבת לחלוטין לקיים עימו יחסים ניתן להכריז עליה כמורדת. המורדת מקבלת אזהרה בבית הדין ו-12 חודשים לחזור לקיים יחסים עם בעלה. 

אישה שיש לה סיבה טובה לסרב לקיים יחסי מין עם בעלה שומרת על זכותה למזונות אישה גם כאשר היא מסרבת לקיים יחסי מין עם בעלה. בין הסיבות המוצדקות ניתן למנות אישה שבעלה בוגד בה, אלים כלפיה, נוהג בה בגסות, אינו מתגורר בבית או מאשים את האישה בבגידה בלי הצדקה.  

מזונות אישה למעוכבות ומסורבות גט 

כאשר בית הדין פוסק שעל בני הזוג להתגרש והבעל מסרב לספק לאישתו גט, זכאית האישה להגיש תביעת מזונות אישה. מזונות אלה שייכים לה מכח העובדה שהם עדיין נשואים ואינם תלויים בהכנסתה. מרבית מעכבי הגט חוששים מפני תביעה שכזאת ולכן הגשת התביעה בד"כ מספיקה כדי לזרז את הבעל לתת גט. 

טיפ קטן לסיום 

קשה להסתכל על חוקי הגירושין בישראל בעין מודרנית מבלי להרגיש תחושה מסוימת של חוסר נוחות על תפקידי המגדר הבלתי שוויוניים ועל הכניסה לחדרי המיטות של הזוג המתגרש. כדי להימנע מהאנרגיות הרעות הללו, מומלץ לנסות להגיע לתהליך הגירושין בהסכמה באמצעות גישור. כך, תימנעו  מכל ההתמודדות השיפוטית הדתית ובכלל, אולם לעיתים אין ברירה וצד אחד למערכה הזו נוהג בטירוף ולא מפעיל שק"ד סביר ואז אין ברירה אלא להוציא את התותחים הכבדים ולצאת ללחימה משפטית, מתוכננת היטב אסטרטגית וממוקדת.

מוזמנים לקרוא גם על מזונות ילדים >>

תאמו פגישה עכשיו
Call Now Button