הסכם ממון בין בני זוג

הסכם ממון בין בני זוג הפכו יותר ויותר נפוצים בשנים האחרונות הן בקרב בני זוג נשואים והן בקרב בני זוג ידועים בציבור.
מה הם יחסי ממון, ולמה מומלץ לחתום על הסכמי ממון לפני נישואין?
כל זאת ועוד במאמר הבא:

מה זה הסכם ממון בין בני זוג?

הסכם ממון הוא חוזה משפטי המסדיר את חלוקת הרכוש בין בני זוג במקרה של תהליך גירושין/ פרידה. הסכמי ממון בעצם מסדירים את הבעלות של בני זוג על נכסים שהם הביאו איתם לתוך הקשר או יצרו במהלך הקשר.
במקרה פרידה, כל בן זוג רשאי לקחת איתו את הרכוש שהוסכם בהסכם שהוא שלו. בלי הסכם- רכוש משותף או רכוש ש"עורבב" יתחלק, כמו בכל גירושין, חצי בחצי.

הסכם ממון בין בני זוג נשואים, אינו נחשב מחייב אם הוא לא אושר ע"י בית משפט או נוטריון.
אולם מרגע שאושר, מקבל ההסכם תוקף משפטי מחייב כשל פסק דין. בעת פרידה יפסוק בית המשפט בהתאם להסכמות שהושגו בהסכם, ורק במקרים נדירים מאוד, כאשר מוכח שההסכם לא סביר באופן קיצוני ושהוא נחתם תחת לחץ לא הוגן או נפלו פגמים אחרים בתהליך האשרור שלו, בית המשפט יפסוק כנגד הסכם הממון.

למה הסכמי ממון בין בני זוג נהיו כל כך פופולריים?

בניגוד לתפיסה הפופולרית הגורסת שעורכי דין לענייני משפחה "נהנים" ללבות את הסכסוך ולמשוך אותו כדי לעשות כסף, מרבית עורכי הדין מעדיפים דווקא שלא להיות במרכזו של סכסוך גירושין ארוך ומתיש.
סכסוכים כאלה לרוב אינם מאוד נעימים וקשה להתגאות בניצחון שעלה לקליינטים כל כך הרבה זמן וכסף. לכן, דווקא עורכי הדין לענייני משפחה, שהם כביכול אלה שיש להם הכי הרבה להפסיד מכך שפחות בני זוג מנהלים דיונים ארוכים בבתי משפט, הם אלו שדוחפים ומקדמים את הפיתרון של הסכמי ממון.
וכן, גם עורכי דין הם בני אדם וגם להם קצת נמאס להם להיות במרכזו של סכסוך שקורע משפחות לגזרים (תהליך גירושין).

אפשר להצביע על מספר יתרונות משמעותיים שיש להסכמי ממון כשההסכמים הללו הוגנים ומשקפים את הזוגיות האמיתית שבני הזוג שואפים אליה (להבדיל, אם יש התנערות של אחד הצדדים מהצד השני, אזי כמובן שההסכם לא הוגן, יביא ממילא למריבות בין בני הזוג ועלול גם להתבטל בסופו של יום) ובכל זאת, כדאי לייצר הסכם טוב ביניכם, כזה שמייצר מחוייבות משותפת ותחושת "ביחד" ואלו יתרונותיו של הסכם כזה:

1.   וודאות

אנשים רוצים, ובצדק, להרגיש שהם יודעים מה יקרה איתם מחר ולהחזיק בשליטה מסוימת על חייהם ורכושם.
אולם תהליך גירושין ללא הסכם נישואין פוגע באופן משמעותי בתחושה זו וגורם לאנשים למצוקה קשה, אי וודאות לגבי פסיקת השופט ותחושת איבוד שליטה על עתידם.

2.   הליך גירושין מהיר

הסכם ממון שנעשה באופן מקצועי ונכון, מאפשר למתגרשים להימנע ממאבקים משפטיים ארוכים ומתמשכים ולהגיע להסכמה על אופן חלוקת הרכוש בזמן שבו הם עדיין נמצאים ביחסים טובים ואוהבים.
הגירושים המהירים עוזרים לחסוך לא רק זמן אלא גם כסף רב על עורכי הדין ושומרים על יחסים טובים בין בני הזוג המתגרשים.

3.   הוגנות

מתגרשים רבים חווים תחושה של קיפוח בתוך תהליך הגירושין.
הסכמי ממון בין בני זוג שנערכים בצורה אכפתית ונכונה מראש, מאפשרים להם לקבוע עבור עצמם את חלוקת הנכסים העתידית ולשמור על תחושה שהבסיס לחלוקת רכוש הוא הוגן והסכמי.

תאמו פגישה עכשיו
Call Now Button