התנגדות לצוואה

כאשר קרוב משפחה אהוב נפטר אנו מוצפים בכאב, געגועים וחששות. הכאב עלול אף להתגבר עם פתיחת הצוואה במידה והצוואה אינה משקפת את ציפיותיכם. אם עולה חשש לזיוף הצוואה או כאשר אתם חוששים שמישהו השפיע על הנפטר לשנות את צוואתו, הכאב יכול להיות קשה הרבה יותר. במצבים כאלה, בית המשפט מאפשר לכם להציג את התנגדותכם לקיום צוואה באמצעות הליך התנגדות לצוואה

מה זה התנגדות לצוואה? 

הליך התנגדות לצוואה מאפשר לכם לפנות לבית המשפט במטרה לבטל את הצוואה שהוגשה לרשם הירושות. תוכלו לבחור בין הגשת צוואה אלטרנטיבית שאתם מאמינים שהיא הצוואה האמיתית, לבין בקשה לפסילה הצוואה וחלוקת רכוש עפ"י חוק הירושה.  

כדי למנוע סחבת בטיפול בצוואות וירושות, בית המשפט מאפשר להגיש התנגדות לקיום צוואה בטווח זמן קצר לאחר הגשת הצוואה בלבד, כך שבמקרה שאתם חוששים שנפל פגם בתהליך כתיבת הצוואה, תפקידכם הוא ליצור קשר עם עו"ד מומחה להגשת התנגדות לצוואה במהירות האפשרית כי אם יחלוף המועד- לא תוכלו עוד לפתוח את התיק ואת הצוואה הזו. 

מה הן העילות לפסילת הצוואה? 

עפ"י חוק הירושה, "הרוצה להגיש התנגדות לבקשה יגיש לרשם לעינייני ירושה כתב התנגדות במספר עותקים מספיק עבור בית המשפט ובעלי הדין, יפרט בה את נושא התנגדותו ונימוקיה, ויצרף אליה את כל המסמכים שעליהם היא מתבססת; העובדות הנטענות בכתב ההתנגדות יאומתו בתצהיר;" 

התקנות והפסיקה קובעים 4 עילות להגשת התנגדות צוואה: 

  1. לרשם הירושות הוגשה צוואה מזויפת שלא נכתבה ע"י המנוח ואינה משקפת את רצונו. 
  2. נפלו פגמים מהותיים בתהליך הכתיבה כגון נוכחות אחד מהנהנים מהצוואה בתהליך הכתיבה או חוסר מסוגלות קוגנטיבית של המנוח שפוסלת את זכותו לכתוב / לשנות את צוואתו.  
  3. נפלו פגמים צורניים בכתיבת הכתבה, כגון צוואה שנחתמה ללא כתיבת תאריך או ללא חתימת המנוח 
  4. הצוואה אינה משקפת את רצונו החופשי של המנוח והוא אולץ לכתוב אותה בעקבות איומים, אלימות או השפעה בלתי הוגנת. 

כיצד מגישים בקשת התנגדות לצוואה? 

יחד עם עורך הדין שיגיש עבורכם את ההתנגדות לקיום הצוואה ויטפל בסוגיות המשפטיות שעל הפרק, תידרשו לעשות עבודת תשתית רחבה של איסוף ראיות ועדויות לעילת הפסילה ובניית תיק טיעונים משכנע שיוביל לפסילת הצוואה או להחלפתה בצוואה עדכנית ונכונה יותר. 

בשל טווחי הזמן הקצרים בין פטירת המנוח לבין סגירת חלון ההזדמנויות להגשת ההתנגדות, מומלץ לפנות לעורך הדין ירושה ברגע שעולה חשש שהתקיימו פגמים בכתיבת הצוואה. אם החששות על השפעה בלתי הוגנת עולים עוד בימי חייו של המוריש, הפנייה המהירה לעורך הדין חשובה שבעתיים. 

עורך הדין יאסוף את כל הראיות ויגיש תמצית שלהם לרשם לענייני ירושה יחד עם בקשה רשמית לפסילת הצוואה. אם הרשם ישוכנע שיש תשתית ראייתית משמעותית לזיוף או השפעה בלתי הוגנת, תהליך אישור הצוואה יוקפא עד לדיון המשפטי בעניין ויועבר לבית המשפט לענייני משפחה לניהול התיק. 

מוזמנים לקרוא גם על צו קיום ירושה >>

תאמו פגישה עכשיו
Call Now Button