מרוץ הסמכויות

חוק הסדר התדיינות בסכסוכי משפחה קובע כי כאשר מתגלעת מחלוקת במשפחה, יש להגיש בשלב הראשון "בקשה ליישוב סכסוך", המשמעות היא כי לא ניתן להגיש תביעה נגד הצד השני קודם הגשת בקשה ליישוב סכסוך.

חוק הסדר התדיינות בסכסוכי משפחה

באלו נושאי סכסוך חלה חובה להגשת בקשה ליישוב סכסוך קודם הגשת תביעה?

החובה להגשת בקשה ליישוב סכסוך חלה בסכסוכי משפחה בין בני זוג, בני זוג לשעבר, הורים לילדים משותפים כאשר הסכסוכים הם בנושאים הבאים:

-עניינים הקשורים למשברי נישואין או גירושין.

-עניינים הקשורים ליחסי ממון בין בני הזוג

-ענייני מזונות לרבות מזונות זמניים

-עניינים הנוגעים לילדים משותפים להוציא תביעות הקשורות להחזרת ילד חטוף.

היכן ניתן להגיש בקשה ליישוב סכסוך?

את הבקשה ליישוב סכסוך ניתן להגיש ביחידות הסיוע הפועלות בבתי הדין הרבניים ובבתי המשפט לענייני משפחה.

התהליך לאחר הגשת הבקשה ליישוב סכסוך

מעת הגשת הבקשה ליישוב סכסוך, חלה תקופה של עיכוב הליכים, שבמהלכה לא ניתן להגיש תביעות בנושא הסכסוך, כאשר במקביל נערכות פגישות של הגורמים המקצועיים ביחידות הסיוע עם שני הצדדים במטרה לסייע ביישוב הסכסוך בדרכי שלום.

הזכות הניתנת לצד שהגיש את הבקשה ליישוב סכסוך

אם תהליך יישוב הסכסוך לא הסתיים בהסכמה, קיימת זכות לצד שהגיש את הבקשה ליישוב הסכסוך לבחור באיזו סמכות הוא מעוניין להגיש את התביעה. כאשר הסמכויות הן בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה.

איך מגישים את הבקשה ליישוב סכסוך?

הגשת הבקשה ליישוב סכסוך הינה קלה ופשוטה. כל שנדרש הוא למלא טופס הנקרא "טופס בקשה ליישוב סכסוך" ולשלוח אותו למזכירות בית המשפט לענייני משפחה או למזכירות בית הדין הרבני. יש להגיש את הבקשה לבית המשפט או בית הדין הקרובים למקום מגוריהם המשותף, או המשותף האחרון של הצדדים. והאגרה של הגשת הבקשה עומדת על 100 ש"ח בלבד.

ההליך פשוט, והיתרון שהוא מקנה למי שהגיש אותו משמעותי ביותר. לכן ההמלצה היא להיות הצד שמגיש את הבקשה ליישוב סכסוך ובכך להיות בעל זכות הבחירה בערכאה המועדפת בהמשך.

האם יש משמעות לסמכות השיפוטית בה יידונו ענייני הרכוש והמזונות?

בהחלט, קיימים הבדלים בגישה השיפוטית בין בית הדין הרבני לבית המשפט לענייני משפחה. הבדלים אלו עשויים להשפיע על גובה דמי המזונות שייפסקו ועל אופן חלוקת הרכוש בין הצדדים. ייעוץ של עורך דין לענייני משפחה, שיבחן את פרטי התיק, עשוי להוביל להמלצה לדון בסמכות זו או אחרת לטובת העניין והאינטרס של הצד המיוצג. ולכן, היכולת לבחור את הסמכות בה יידונו ענייני המזונות אישה וילדים והרכוש היא יתרון משמעותי.

בע"מ 919/15- תקדים לגבי מזונות לאחר גיל 6

משמורת משותפת הפכה לנפוצה יותר ויותר בשנים האחרונות, אולם קיומה של משמורת משותפת לא שינה באופן מהותי את דמי המזונות. והאבות חוייבו בתשלום דמי מזונות  כאילו מדובר במשמורת מלאה של האם בלי להתחשב באופן חלוקת המשמורת וכן ללא התחשבות ביחס ההכנסות בין ההורים.  ביולי 2017 נקבעה פסיקה תקדימית בבית המשפט העליון  במסגרתה נקבע כי החל מגיל 6 ההורים ישאו יחד בחוב המזונות בהתאם לזמני השהות ולגובה הכנסותיהם. כיום, בעקבות תקדים זה, בתי המשפט לענייני משפחה מחשבים את זמני השהות באחוזים ואת יחס ההכנסות בין ההורים ועל פי נתונים אלו נקבעים דמי המזונות באופן מדויק, הוגן ומותאם לזמני השהות ולהכנסה.

דיון בבית הדין הרבני- בהסכמת שני הצדדים

ציינו לעיל כי חוק הסדר התדיינות בסכסוכי משפחה, מעניק למגיש הבקשה ליישוב סכסוך את הזכות לבחור היכן יידונו ענייני המזונות והרכוש, בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני. בנושא זה נקבעה קביעה תקדימית על ידי בית המשפט העליון, כי כאשר הסמכות הנבחרת היא בית הדין הרבני, קיים צורך בהסכמת שני הצדדים, וקיימת זכות לצד השני להגיש בקשה להעברת הדיון מבית הדין הרבני לבית המשפט לענייני משפחה.

אפשר לראות בתקדים זה, סימון מגמה של הגבלת סמכות בתי הדין הרבניים בנושאי מזונות ילדים ורכוש.

משרד עו''ד חווה קליין
אז מה היה לנו עד עכשיו?
פוסטים נוספים שאולי יענינו אותך
עורך דין סייבר
מתי צריך עו"ד לסייבר?

החוק להגנת הפרטיות בישראל גובש בתחילת שנות השמונים כאשר עוד רשת האינטרנט כלל עוד לא הייתה קיימת בציבור והלך והתעדכן כאשר באמצעות רשת האינטרנט ישנה

קרא עוד »
חוק הפרטיות בישראל
חוק הפרטיות בישראל

חוק הפרטיות בישראל ב-23 בפברואר בשנת 1981 עבר החוק להגנת הפרטיות בכנסת בקריאה שניה ושלישית ונכנס לספר החוקים של מדינת ישראל. החוק, שמטרתו להגן על

קרא עוד »
משרד עו''ד חווה קליין
עורך דין סייבר

עורכי דין עוסקים בשלל תחומים בתחום המשפט בין אם מדובר על עורכי דין המתעסקים בפלילי ומייצגים נאשמים בפליליים ובין אם עורכי דין העוסקים בתחומים אזרחיים

קרא עוד »
Call Now Button